Vanda

Teplota/klíma
Vanda potrebuje na dobrý rast a kvitnutie teplo. V lete jej vyhovujú teploty 30 – 25°C, v zime 22 – 17°C, toleruje na určitý čas  aj teploty okolo 13°C.
Vlhkosť vzduchu by mala byť 60 – 90%.
 

Zálievka
U tejto orchidey je problém s prívodom vody. Aby mali korene  dostatok čerstvého vzduchu, kultivuje sa bez substrátu. Úspešné boli pokusy použiť hrubú kôru namiesto substrátu. Tým ale preschnú rýchlo korene, preto sa musí minimálne jedenkrát denne postrekovať, pri vyššej horúčave i viackrát. Jedenkrát za týždeň sa korene ponoria na  20 – 30 minút do vedra s vodou, ale nesmie voda zostať v osiach listov a v srdci rastliny, najmä počas noci, pretože rastlina začne hniť.
 

Výživa
V lete sa môže pridať do vody na postrekovanie každý týždeň prípadne dva hnojivo na orchidea v polovičnej koncentrácii, ako je uvedené na obale. V zime sa spomaľuje rast v dôsledku nižšej intenzity svetla. V tomto období sa hnojí každé 3 – 4 týždne.
Rastlina nemá obdobie oddychu.
 

 

Svetlo
Vanda potrebuje veľa svetla. Od konca augusta do začiatku júna znesie aj priame slnečné lúče. Ak nemá patričnú dávku svetla, nekvitne. Iba na konci leta sa musí rastlina zatieniť. Hlavné obdobie kvitnutia je jar a jeseň. Iba hybridy kvitnú celý rok. V lete sa odporúča dať rastlinu von na svetlé a pred vetrom chránené miesto, iba počas poludnia sa zatieni. Po období s nižšou intenzitou svetla si musí  pomaly zvykať na slnko, inak sa spália listy.
 

 

Presádzanie
Keďže sa Vanda pestuje bez substrátu  z toho dôvodu, že korene by mohla ohroziť hniloba, pretože bežný substrát na orchidey neprepúšťa dostatok vzduchu, presádza sa rastlina do hrubej kôry a okolo koreňov sa dávajú kamene.
 

 

Choroby a škodcovia
Ak pestujete Vandu v chladnom a vlhkom prostredí, ohrozia ju hubové choroby a baktérie. Často bývajú ohrozené aj korene. na nich sa tvorí čierna vrstva, ktorá sa dá po zmäkčení zoškriabať. Pomôcť môže vývar z cesnaku alebo škorice.